Folyékonyan németül?

Avagy kell-e nyelvtant tanulni, ahhoz, hogy megértsenek minket és folyékonyan beszéljünk?

„Én beszélni magyar nyelv….” „Ich Deutsche Sprache sprechen klein…” Ismerősek ezek a mondatok? Ugye milyen furán hangzik, ha magyarul ezt így hallod? Ha idegen nyelven beszélsz, akkor saját magad számára nem mindig tűnik fel egy-egy hibás mondatszerkesztés.

Sokszor találkozom olyan emberekkel, akik a külső szemlélő számára folyékonyan beszélnek németül…. de valójában teljesen hibásan. Nem ismerik a nyelvtani szabályokat, mert sohasem tanulták azokat. Rájuk ragadt a nyelv, ahogy mondani szokás. Nyilván alapvetően, nem tehetnek róla, hogy senki sem javította ki vagy figyelmeztette őket erre. A körülöttük lévő anyanyelvi beszélők egyébként a legritkább esetben segítenek ebben, és ha őszinték vagyunk magunkhoz, akkor nem is róható ez fel nekik. Valójában a helytelen nyelvtan ellenére is megértik, amit amit mondunk és el lehet magyarázni a lényeget kevés nyelvtani tudással is, tehát mondhatnánk, hogy nem is annyira fontos a nyelvtan.

A fenti a tapasztalatok a való életen alapulnak és nem nyelvvizsga-helyzetről szólnak. Tehát, ha életvitelszerűen élsz külföldön, ezt fogod tapasztalni. Akkor tényleg nem is kell a nyelvtan? A cikk célja az, hogy felhívjam a figyelmeteket arra, hogy DE, igenis fontos a nyelvtan. Egy idő után ráébred az ember, hogy oké, eddig jól elvoltam a kevéske nyelvtudásommal, de szeretnék most már egy jobb állást, szeretném szabatosabban kifejezni magam, nem akarok szégyenkezni, hogy hibát ejtek, szeretnék tényleg beilleszkedni az országba ahol élek és végre mindent egyedül intézni, anélkül, hogy furcsán néznének rám a hivatalban… Sok oka lehet annak, hogy az ember egyszer csak többet szeretne.

Szóval szerencsére sokan vannak olyanok, akik rájönnek egy idő után, hogy bizonyos indokok miatt szeretnének változtatni és meg szeretnének tanulni helyesen beszélni és írni is.

De nyelvtanárként azt mondom, hogy ilyenkor már nincsen könnyű dolguk.

A bevésődött helytelen nyelvtani fordulatokat már nagyon nehéz „kigyomlálni” az évek óta így használt nyelvből. Természetesen semmi sem lehetetlen, de nagyfokú önfegyelemre, rengeteg gyakorlásra és nem kevés időre lesz ehhez szükség.

Nagyon fontos tehát, hogy már a kezdetektől tudatosan foglalkozzunk a nyelvtannal is.

Hiszen ezzel időt, energiát, bosszúságot spórolunk meg magunknak.

De mire figyelj, ha jól akarsz egy idegen nyelven beszélni és írni? Itt van néhány tippem ezzel kapcsolatban:

  1. Foglalkozz a nyelvvel rendszeresen és ne hagyd magad eltéríteni. Vedd komolyan a nyelvtanulást és fektess időt bele. Ezek nélkül nem fog menni!
  2. Már kezdettől fogva figyelj az alapvető nyelvtanra. Ne hagyd, hogy rosszul rögzüljön a szavak sorrendje a mondatban. Ügyelj az igék ragozására! Ezért tanulj inkább mondatokat!
  3. Ha valamilyen nyelvtani problémával találod magad szembe, nézz utána. Addig gyakorold, foglalkozz vele, amíg meg nem érted teljesen. Ma már az interneten rengeteg lehetőséget találsz arra, hogy utánanézz ezeknek.
  4. Használj többféle tanulási felületet. Ne csak egy könyvből tanulj, hanem nézz videókat (rengeteget találsz a Youtubeon), használj tanuló appokat, keress beszélgető partnereket, kapcsolódj Facebook csoportokhoz, barátkozz a helyiekkel. Ezek mind mind segítenek a tanulás rögös útján. Ez „a tanulási felület” lehet a te saját jegyzeted is, amit magadnak állítasz össze. Ezt a saját ízlésedre, színesen vagy képekkel, beragasztott vagy rajzolt táblázatokkal teheted saját magad számára még érthetőbbé.
  5. Tanulj a hibáidból. Miután a tanárod kijavította a hibáidat: Írd le újra a hibás szót, mondatot többször és próbáld meg megérteni, hogy mi volt a gond, miért nem jó az úgy. Addig foglalkozz vele, amíg meg nem jegyzed a helyes variációt.
  6. Készíts hangfelvételt arról, ahogy németül beszélsz bizonyos témáról legalább 5 percig. Kérd meg a tanárodat, anyanyelvi barátodat, hogy segítsen elemezni, hogy jó-e az, amit elmondtál. Lehet, hogy amikor visszahallgatod, te magad is rájössz a hibákra. Ezekből is készíts jegyzetet és javítsd a hibáidat.
  7. Olvass sokat. Az olvasással nemcsak a szókincsedet bővíted, hanem a mondatok szerkezete, gyakran használt kifejezések, nyelvtani alakok, szófordulatok is jól tudnak rögzülni, amikor már századjára ugyanazt látod magad előtt.

Remélem hasznosnak találtad a tippeket! Jó tanulás kívánok!!

SEIN vagy ES GIBT

Ma két olyan szóról lesz szó, melyek megkülönböztetése nem minden esetben egyértelmű, ezért a kezdő nyelvtanulók gyakran kerülik a használatukat, pedig a beszélt nyelvben igen

Olvass tovább »