Gyenge ragozású főnevek

Tessék? Mi van már megint? Valami, amiről még nem is hallottál? Mert vannak a gyenge ragozású melléknevek, meg a gyenge igék, de hogy jönnek ide a főnevek is??

Igen, tudom… De azért, hogy legközelebb már ne így reagálj, ha meghallod ezt: „Gyenge főnevek” nézzünk egy kis összefoglalót.

A gyenge főnevek, vagyis becsületes nevükön: „Nomen mit N-Deklination” legjellemzőbb tulajdonsága, hogy hímneműek. Egyetlen kivétel van: das Herz. A másik fontos jellemzőjük, hogy amikor tárgy-, részes vagy birtokos esetbe kerülnek egy – n vagy – en kerül a szó végére és kevés kivételtől eltekintve birtokos esetben elhagyjuk az –s végződést.

Biztosan találkoztál már velük: der Mensch, der Hase, der Kollege, der Buchstabe, der Fotograf stb.

A többségük felismerhető ezekről a tulajdonságokról:

  • Az -e betűre végződő hímnemű főnevek: pl. der Rabe, der Löwe, der Gedanke….

(van kivétel, szóval vigyázz, mert pl. a der Käse, der Code stb. nem tartozik a csoportba)

  • Hímnemű személyek: der Junge, der Gatte, der Zeuge, der Neffe stb.
  • Nemzetiségek hímnemben: der Chinese, der Franzose, der Ire stb.
  • Személyek és foglalkozások: der Assistent, der Chirurg, der Terrorist, der Polizist, der Soziologe, der Pädagoge, der Praktikant, der Dirigent stb.
  • Kivételek 1. csoport: Ezek a szavak a végződésük alapján nem sorolhatók egy csoporthoz sem: pl. der Herr, der Nachbar, der Bauer, der Graf, der Held, der Prinz stb.
  • Kivételek 2. csoport: Ezek a szavak abban különböznek a többitől, hogy Genitiv vagyis birtokos esetben mégis megkapják az –s végződést is. Szerencsére nem olyan sok van belőlük:

Itt tudod gyakorolni a gyenge főnevek ragozását:

SEIN vagy ES GIBT

Ma két olyan szóról lesz szó, melyek megkülönböztetése nem minden esetben egyértelmű, ezért a kezdő nyelvtanulók gyakran kerülik a használatukat, pedig a beszélt nyelvben igen

Olvass tovább »